Viac ako 1106 projektov
Poradňa
Parkety

Parkety

Výber podlahy rodinného domu patrí medzi najdôležitejšie rozhodnutia stavebníka. A je z čoho si vyberať. Moderné je stále klasické drevo, parkety z tvrdého dreva, plávajúce parkety, dlažba (kamenná alebo keramická), podľa účelu miestnosti však podlahu robíme iba ako vyhľadený betón, linoleum, PVC podlahovina, guma, korok, obklady z bambusu (tzv. Plyboo), sadrokartónové alebo z drevotriesky. Novinkou sú koberce zo špeciálnych vlákien Altron, ktorým nevadí ani rozliata káva.

Podklad

Výšku a povrchovú úpravu podkladu robíme vždy pre konkrétnu podlahovinu, teda musíme ju vybrať skôr, ako podklad začneme vytvárať. Pri stanovení výšky hrubej podlahy je potrebné poznať aj hrúbku lepidla alebo podkladu pod plávajúcu parketu. Povrch podkladu musí byť čo najrovnejší a ak je z betónu, mal mať pevnosť 30 MPa. Nerovný podklad vyrovnáme samonivelizačnou hmotou napr. Baumit, UZIN, Sakret, PCI a inými, ktoré jeho povrch zároveň aj spevnia a urobia ho bezprašným. Po nanesení hmoty môžeme na ňu začať klásť podlahovinu do 24 až 48 hodinách (podľa rýchlosti schnutia, savosti podkladu, teploty a vlhkosti v miestnosti).

Laminát

Veľkým hitom posledných desiatich rokov je laminátová podlaha, ktorú môžeme využiť takmer v celom byte, mimo kúpelne, sauny a podobných priestorov. Pokladáme ho na rovný podklad a väčšinou ju robíme ako plávajúcu podlahu. Povrch môže byť rôznorodý a jeho dekór môže napodobňovať starú doskovú alebo sedliacku podlahu, kameň alebo dlažbu. Trh ponúka aj veľký výber moderných výtvarných motívov, ktoré môžu dodať interiéru osobitosť a originalitu (kombinácia dreveného odtieňa a zafarbenej, napríklad namodro. Technológia kladenia plávajúcej podlahy je jednou z najmodernejších. Je vhodná pre klasický i moderný interiér. Podlahu kladieme voľne na podklad, nelepíme a nepribíjame ju. To umožňuje voľný pohyb pri zmenách objemu použitých dosák vplyvom kolísania teploty a prípadnej vlhkosti v priestore. Plávajúcu podlahu nekladieme až ku stene, ale po jej obvode necháme dilatačnú škáru, ktorá sa zakrýva lištou pripevnenou na obvod steny. Maximálny rozmer celistvej plochy bez dilatácie by nemal byť väčší asi ako 6 x 6 metrov.

Ceny laminátových podláh
Najväčší rozdiel medzi veľkoplošnými a laminátovými podlahami je v cene. Laminátové podlahy (Witex, Meister a pod.) sa pohybujú v cenovej relácii od 350 do 700 Sk za meter štvorcový, kým drevené veľkoplošné parkety (Kährs, Empir a pod.) od 1500 Sk za meter štvorcový.

Na vrch stránky na vrch stránky

Podlahoviny zámkom

Prudký vývoj a stále stúpajúca požiadavka pekných podláh prináša na trh nové a nové zlepšenia. Firmy prichádzajú s inovovanými typmi dosák i s novými technológiami. Veľké zmeny zaznamenala najmä technológie pokládky. Zatiaľ čo typy podláh vyžadovali od kladača značnú zručnosť, v súčasnej dobe sa objavujú vďaka rôznym typom nelepených spojov aj také podlahové systémy, na ktoré si zručný domáci majster môže trúfať bez obáv aj sám. Pokládka podlahoviny upravenej zámkom (Click) je veľmi jednoduchá a rýchla. Nepotrebujeme pri nej teplo na tuhnutie lepidla. Vďaka dvojitého istiaceho mechanického zámku zaručujú kvalitnú pokládku s veľmi presným spojom, ktorý si vďaka dômyselnému systému zámku zachováva svoju pevnosť, možnosť opakovanej demontáže a novej pokládky. Podlahu po demontovaní môžeme bez obáv použiť v inej miestnosti, alebo po rozobratí uložiť a tak uchovať na neskoršie použitie. Najväčšou výhodou podláh so zámkom Click je možnosť ich opravy v prípade poškodenia. Podlahu rozoberieme a poškodené časti jednoducho vymeníme. Vhodné sú teda tam, kde úsek podlahy je silne namáhaná a iná slabo. Zámok zaručuje vzájomnú výškovú presnosť jednotlivých lamiel. Zákazník si môže vyberať aj z množstva povrchových úprav i z druhov so zaručenou vodonepriepustnosťou.

Parkety

Parkety sú tabule zo zlepených z vlysov. Rozmery tabúľ napr. 480 x 480 alebo 320 x 640 mm. Ich hrúbka je 8 mm až 10 mm. Materiál parkety alebo vlysov je z tvrdého dreva (najčastejšie buk alebo dub). Kladieme ich na suchý a rovný podklad zvyčajne v smere dlhšej hrany miestnosti. Pred kladením si vyznačíme ostrou ceruzkou na podklad pravý uhol, podľa ktorého vedieme okraj vlysiek. Vlysky kladieme paralelne proti smeru prichádzajúceho svetla. Vlhkosť podkladu nesmie presiahnuť 2 % a vlhkosť vlysov 9 % (+,- 2 %).

Lepenie a lakovanie
Jednotlivé lamináty k podkladu lepíme lepidlom napr. Bonabond D 720, H 790, S 760, Bilekol Parket 100 a 200, Alkapren Parket 100 a 200, ZAL Dilekol Parket Super, Ponal a pod. (najlepšie podľa doporučenia výrobcu podlahoviny). Po nalepení celého povrchu ho vybrúsime a nalakujeme. Počet vrstiev laku je závislý od sacej schopnosti dreva, požadovanej odolnosti náteru a funkcie miestnosti. V obytných miestnostiach alebo ak je vetranie obmedzené, sú vhodnejšie vodou riediteľné laky, ktoré svojimi výparmi rozpúšťadiel nezaťažujú domáceho majstra pri montáži. Sú nehorľavé a ich schnutie závisí od teploty podkladu a vzduchu. Optimálna teplota nanášania laku je okolo 20 °C v rozmedzí 4 - 6 hodín. Po ukončení práce je možné po podlahe chodiť už nasledujúci deň (24 hodín). Nábytok sťahujeme do miestnosti približne o dva dni.
V namáhaných priestoroch je vhodné použiť dvojzložkové laky na báze syntetických živíc. Obľúbené sú aj epoxidové alebo polyuretánové laky. Sú odolné proti UV žiareniu, húževnaté a nežltnú. Medzi jednotlivými vrstvami náteru je vhodné počkať 24 hodín, pričom posledná vrstva by mala schnúť 48 hodín (závisí na teplote podkladu i ovzdušia). Pri práci je nutné dostatočne vetrať, pretože sa laky miešajú s riedidlom.

Palubové podlahy

Materiál na palubové podlahy je z mäkkého dreva - smreku alebo borovice. Prv ako sa rozhodneme pre ich povrchovú úpravu je nutné zaistiť spoľahlivú ochranu dreva. Tú robíme stavebnou a chemickou ochranou. Palubové podlahy povrchovo upravíme podobne ako parkety, len je nutné ich zbrúsením dôkladne prehliadnuť, hlavy klincov a skrutiek zatlčieme alebo zaskrutkujeme tak, aby boli minimálne 2 mm pod povrchom. Škáry medzi doskami vyplníme v závislosti od ich veľkosti. Menšie škáry opravíme votrením silikónového tmelu alebo zmiešame drevený prach s lakom (väčšie vyplníme lištou). Na bezfarebný náter tejto podlahoviny sú najvhodnejšie vodou riediteľné, dvojzložkové polyuretánové a akrylátové laky. Je vhodné dosky vopred natrieť aj zospodu, lak však nesmie natiecť na boky dosky. Iný odtieň dreviny dosiahneme namorením a prelakovaním povrchu.

Na vrch stránky na vrch stránky

Zásady kladenia
Palubovku môžeme na betónový podklad lepiť iba ak je dokonale rovný. Bežný spôsob kladenia je na nosné trámy alebo dosky, prichytené k podkladu rozpernými príchytkami (hmoždinky). Výplň medzi nimi urobíme napr. z polystyrénu. Dobrý typom by mohol byť aj škartovaný papier. Ak sa nechceme pri budovaní drevenej podlahy dopustiť chýb, dodržujme tieto zásady:

  • nosné trámy musia byť dokonale ošetrené proti drevokaznému hmyzu a plesniam
  • nosné trámy kladieme vždy na hydroizolačnú vrstvu
  • podklad musí byť suchý a odvetrávaný
  • u poschodových domov zabezpečíme zamedzenie prenosu hluku chôdzou
  • drevenú podlahu nerobíme nikdy tam, kde budeme ešte robiť drobné, akékoľvek murárske práce (vlhkosť z malty)
  • pred konečným pribitím dosák je dobré dosky nechať aklimatizovať, vhodne uskladnené v suchej miestnosti aspoň štyri týždne (získajú tvar)

Kladenie dosák
Dosky na stavbu prinášame opracované hrubé 30 mm. Robíme ich s protiľahlou polodrážkou, alebo s drážkou na oboch stranách, do ktorých kladieme pero. Začneme klásť u steny, pričom sa snažíme, aby doska bola kolmá na stenu. Nerovnosť medzi pozdĺžnou stranou dosky a priľahlej steny zakryjeme krycou lištou. Každú ďalšiu dosku prirazíme a dotiahneme tiahlom a priklincujeme k podkladu. Dosku kladieme striedavo podľa smeru letorastov. Posledná doska režeme na dĺžku.

Vosky a oleje

Okrem lakov palubovku môžeme ošetriť aj prípravkami na báze prírodných olejov a voskov. Škáry, praskliny a ďalšie neduhy dreva opravíme špeciálnymi pastami alebo voskovými tyčinkami. Pred náterom skontrolujeme vlhkosť dreva. Nesmie byť vyššia ako 20 %. Voskový prípravok nanášame v dvoch vrstvách v intervale 8 až 24 hodín. Po prvom nátere podlahu nebrúsime a posledný preleštíme kefou. Voskové prípravky sú vodou riediteľné i rozpúšťadlové a obe obsahujú malé množstvo organického rozpúšťadla. Do dreva sa roztoky voskov lepšie vpenetrujú a zanechávajú na povrchu tenkú vrstvu. Takáto podlaha je dostatočne odolná mechanickému namáhaniu i bežnému umývaniu vodou. Iným prípravkom na ošetrovanie povrchu sú na báze uretánových olejov.

Korková podlaha

Korok je prírodný materiál a podlahy z nej sú zdravotne nezávadné. Užívaním sa opotrebuje iba nášľapná vrstva z laku. Korok je mäkký, pružný a antistatický materiál. Izoluje hluk i teplo. Využíva sa pomerne málo. Cena korku sa pohybuje od 300 do 1 200 Sk/m2 a cena lepidla asi 60 Sk/m2.

Kladenie korku
Korkové šablóny lepíme na suchý a dokonale rovný podklad disperzným alebo syntetickým lepidlom. Do stredu miestnosti podlahu si vykreslíme ostrou tužkou pravý uhol, ktorý bude vodítkom pri kladení. Klásť môžeme na kríž alebo tzv. anglický tvar. Kusy kladené po okraji režeme ostrým nožom. Po nalepení korku celú plochu prevalcujeme valcom (hmotnosť 25 kg a širokým asi 35 cm). Plochu prebrúsime, vysajeme a nalakujeme alebo navoskujeme ju.

Linoleum a PVC

Často si zamieňame pojem linoleum a PVC. Linoleum je pružný materiál, tepelne i zvukovo dobre izoluje, odoláva mechanickému opotrebeniu a ľahko sa udržuje. Vyrába sa z prírodných materiálov. Základom PVC je syntetický polyvinylchlorid. Vyrába sa v pásoch s rôznou úpravou (hladká, reliéfna, lesklá, matná alebo protišmyková). Lepíme ich zvyčajne do syntetických lepidiel, napr. Chemoprén. Cena podlahoviny sa pohybuje od 400 do 1 000 Sk/m2 včítane lepidla.

Iné podlahoviny

Rýchlu montáž dosiahneme kladením veľkoplošných dielcov, napríklad z drevotrieskových, drevoštiepkových alebo sadrokartónových dosák. Efektný povrch drevotriesky získame jeho nalakovaním. Sadrokartónové podlahoviny škárujeme a vybrúsime.

Na vrch stránky na vrch stránky