Viac ako 1106 projektov
Pozrite si solárne riešenia pre domy

Najprv prišla túžba po vlastnom dome, potom snaha uľahčiť si do budúcna bývanie v ňom. Taký je príbeh Tanje a Philipa Brunovcov z Heidenu, z nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Splnili si sen o trvalo udržateľnom drevodome. Zároveň stavili na najmodernejšie zelené technológie a namiesto štyroch rôznych zariadení použili v dome jedno jediné.

Brunovci chceli, aby bol vykurovací systém v ich drevodome trvalo udržateľný a nákladovo efektívny. Zároveň hľadali riešenie, ktoré im ušetrí čo najviac miesta.

Čo sa ukrýva v garáži?

Pre všetky technológie mali vyčlenený len obmedzený priestor v garáži, ktorú stavali. Predpokladali najprv, že pôjde o štyri zariadenia. A to na výrobu tepla, na prípravu teplej vody, na chladenie interiéru a na centrálne riadené vetranie. Architekt im však odporučil šikovnejšie riešenie typu „všetko v jednom“ – teda jedno zariadenie so všetkými vymenovanými funkciami, ktoré je mimoriadne tiché a inštaluje sa do vnútra domu. „Väčšina našich susedov vykuruje kotlami na olej alebo plyn. Rozhodli sme sa im ukázať, ako sa dá využiť ekologická, úsporná a ľahko použiteľná technológia zeleného vykurovania,“ hovorí Tanja Brunová. Manželia okrem toho využívajú aj energiu zo slnka, na streche drevodomu majú fotovoltické moduly.
Teplo, chladenie, teplú vodu aj čerstvý vzduch v domácnosti Brunovcov zabezpečuje vnútorné tepelné čerpadlo Vaillant recoCOMPACT exclusive vzduch/voda. Vyzerá ako šatníková skriňa a vo svojom vnútri ukrýva zásobník teplej vody aj centrálny ventilačný systém s rekuperáciou tepla. Zariadenie im bolo dodané vo dvoch samostatných častiach, čo realizačnej spoločnosti značne uľahčilo montáž v malej garáži. Inštalovali sa aj prieduchy cez obvodovú stenu garáže. Na pripojenie technických komponentov bolo potrebných len niekoľko krokov. Garáž má síce len 8 m2, ale aj po nainštalovaní zariadenia v nej ostalo dosť priestoru pre ďalšie využitie.

Dobré susedské vzťahy

Vďaka tomuto riešeniu si vydýchli najmä susedia Brunovcov, zariadenie totiž spĺňa prísne hlukové normy pre obývané oblasti. Aj keď terasa susedov leží bezprostredne vedľa garáže, Tanja a Philip nezaznamenali žiadne sťažnosti na hluk. Vnútorné tepelné čerpadlo dosahuje maximálnu úroveň hlučnosti 54 dB a v nočnom režime iba 35 dB vo vzdialenosti 3 m, čo je zvuk porovnateľný s tikaním hodín. Vyrába sa v Nemecku a má najvyššiu energetickú účinnosť (A++/A+++), vysokú mieru recyklovateľnosti a vysokú kvalitu. Celý systém vykurovania, prípravy TV, chladenia aj vetrania sa ovláda pomocou inteligentného regulátora multiMATIC a internetového modulu – teda prostredníctvom internetu, smartfónu a aplikácie. Časy zapnutia si Brunovci nastavujú jednoducho pomocou mobilného telefónu, rovnako ako aj teploty v miestnostiach či reguláciu ventilácie. „Naša budúcnosť bude určite digitálna a práve sme urobili prvý krok,“ smeje sa Philip Brun so smartfónom v ruke.

Novostavba v obci Heiden, Nemecko

Typ budovy: montovaný drevodom, obytný priestor 162 m2

Technológie:
• vnútorné tepelné čerpadlo vzduch/voda pre vykurovanie a aktívne chladenie Vaillant recoCOMPACT exclusive s výkonom 5,7 kW
• zabudované centrálne riadené vetranie s 95 % rekuperáciou tepla
• zabudovaný 225 l zásobník teplej vody
• podlahové vykurovanie (aj s funkciou chladenia)
• 12 fotovoltických modulov a solárna batéria

www.vaillant.sk                                                                                       www.kvalitne-tepelne-cerpadla.sk

   

Vaillant

   

   

                    

       

Na vrch stránky na vrch stránky