Viac ako 1106 projektov
Tepelné čerpadlá osvedčené vo Švédsku, Taliansku i na Slovensku

Plánujete stavať, alebo už máte postavený rodinný dom a uvažujete o najmodernejšom vykurovaní? Viete, ako si vybrať spoľahlivé tepelné čerpadlo, ktoré by zvládlo aj najnáročnejšie poveternostné podmienky? Ponúkame vám ukážky niekoľkých osvedčených riešení pre rodinné domy i väčšie budovy.

Za polárnym kruhom vo Švédsku

Tepelné čerpadlá značky Vaillant sa osvedčili aj v extrémnych podmienkach. Napríklad na najchladnejšom mieste vo Švédsku, 235 km za severným polárnym kruhom. Ide o rodinný dom meteorológa v obci Naimakka, kde teplomery nezriedka ukazujú až -40 °C. Ake (80) najprv videl tepelné čerpadlo Vaillant na meteorologickej stanici, kde pracuje. Vo svojom dome preto vyskúšal podobné zariadenie, tepelné čerpadlo flexoCOMPACT exclusive so zabudovaným 185 l zásobníkom. Obe tepelné čerpadlá z radu Green iQ dokážu využívať každý z alternatívnych prírodných zdrojov tepla – zem, vodu alebo vzduch. Ake si zariadenie typu zem/voda pochvaľuje, využíva ho totiž nielen na vykurovanie, ale aj prípravu teplej vody. „Chcel som svetu ukázať, že teplo a útulne môžete mať doma kdekoľvek na svete, dokonca aj keď bývate za polárnym kruhom,“ dodáva.

V materskej škole v Taliansku

Ak v rodinnom dome uvažujete o kombinácii viacerých moderných zariadení, výborným príkladom je renovácia z talianskej obce San Sossio Baronia (v provincii Avellino). Táto obec sa rozhodla zrenovovať miestnu materskú školu v štýle energetickej sebestačnosti. Ide o trojpodlažnú budovu s celkovou plochou cca 400 m2, v ktorej je telocvičňa, detská herňa, jedáleň, spálňa a kancelárie. V podkroví sa nachádza byt správcu budovy. Po výmene okien a zateplení budovy prišla na rad renovácia kúrenia. Nový vykurovací systém tvoria dve tepelné čerpadlá značky Vaillant, solárny systém (so štyrmi solárnymi panelmi typu drain-back) a kondenzačný kotol (46 kW). Všetky tieto zariadenia spolupracujú s multifunkčným akumulačným zásobníkom allSTOR exclusive (1 500 l). Ten funguje ako tepelná centrála pre ukladanie energie, v zásobníku sa totiž dodané teplo akumuluje a podľa potreby sa transformuje buď na vykurovanie alebo prípravu teplej vody. Dve tepelné čerpadlá Vaillant flexoTHERM exclusive zem/voda (každé 15 kW) získavajú energiu z geotermálnych vrtov s hĺbkou 98 m. Kombinácia zariadení sa osvedčila, už po jednom roku fungovania došlo k zníženiu prevádzkových nákladov takmer o 50 %.

V rodinnom dome pri Trnave

Posledný príklad je z obce Majcichov pri Trnave. V rodinnom dome žije Juraj Kučera s manželkou Silviou a dvomi deťmi. O výhodách tepelného čerpadla sa dozvedeli na návšteve u svojho známeho, ktorý si tento spôsob vykurovania veľmi pochvaľoval. Vyššej vstupnej investície sa rodina nezľakla – spoľahla sa na jej návratnosť. Kučerovci odštartovali stavbu domu ešte v roku 2011, obvodové múry aj strechu si nechali zatepliť. Montáž tepelného čerpadla zem/voda značky Vaillant mala dve fázy. Inštalácia zemných kolektorov v záhrade prebehla ešte počas stavby domu. Na stavenisko prišiel bager a do hĺbky 1,2 m sa vložili plošné zemné kolektory. Nasledovala inštalácia tepelného čerpadla Vaillant geoTHERM plus (so vstavaným 175 l zásobníkom na ohrev vody) do malej miestnosti na prízemí domu. Rodina si pochvaľuje spoľahlivú prevádzku tepelného čerpadla a veľmi nízke prevádzkové náklady. „Doma sme si nastavili teplotu 23 °C. Inak sa o vykurovanie vôbec nestaráme. Je to komfort, aj pokiaľ ide o ohrev vody,“ potvrdila Silvia Kučerová. Ak aj vy uvažujete o tepelnom čerpadle pre svoj rodinný dom, využite novú službu na webovej stránke značky Vaillant. Ide o vypracovanie odborného návrhu na inštaláciu tepelného čerpadla – nezáväzne a úplne zadarmo.

www.vaillant.sk

www.kvalitne-tepelne-cerpadla.sk

Vaillant

Materská škola v Taliansku: Dve tepelné čerpadlá flexoTHERM exclusive.

Tepelné čerpadlo flexoCOMPACT exclusive v dome meteorológa vo Švédsku.

Tepelné čerpadlo Vaillant v rodinnom dome v Majcichove pri Trnave.

Na vrch stránky na vrch stránky